דף הבית > אקדמות מילין > גליון כ"ט
אקדמות מילין

אקדמות מילין: גליון כ"ט

 שיח הצניעות אינו יורד מעל סדר היום של הציבור היהודי בארץ. נושא טעון זה מנקז אליו ויכוחים רבים, והוא משמש זירת התגוששות קבועה בין קבוצות ותתי-קבוצות. הוא מככב הן בכותרות העיתונים והן בדיונים פנימיים יותר, בבתי המדרש לסוגיהם. במאמרו הפרובוקטיבי 'היש בסיס הלכתי לקוד לבוש לנשים?' טוען פרופ' נדב שנרב שבסיס כזה אינו קיים. הרב שמואל אריאל חולק עליו נמרצות, והרבנית עו"ד מיכל טיקוצ'ינסקי מעניקה זווית משלה לוויכוח הזה.
כדרכו של אקדמות, גם שאר מאמרי הגיליון נוגעים בפנים שונות של ההתרחשות הרוחנית המתחדשת והולכת בעולם היהודי בישראל. ד"ר נסים ליאון עוסק במתח הרוחני והפוליטי בין החרדים לבין הנלחמים למען חוק הגיוס ובאפשרויות התגובה העומדות בפני החברה החרדית. ד"ר סמדר שרלו נוגעת בשורשי המתרחש בבתי המדרש החדשים, ש'בית מדרש להתחדשות' הוא אחד הבולטים שבהם. פרופ' דב שוורץ משרטט מפה של התפתחות היחס לגוף בעולם היצירה הדתי. ד"ר גילי זיוון מתארת דרכים שונות להתמודדות עם הפערים בין מוסר אנושי בן זמננו למוסר התורה. הרב יובל שרלו מציג לראשונה כללי התמודדות מעשית למטפל הדתי המבקש להיות נאמן הן למקצוע והן להלכה ונתקל בסתירות בין השניים. הרב ד"ר יהודה ברנדס מעמיד בעזרת אגדת חז"ל מחלוקת בין שתי מערכות שלמות של דרכי חיים: עקרונות מחשבה, תפיסות באמונה, דפוסי התנהגות הלכתיים ודגשים מוסריים.


במדור ביקורת הספרים שלושה מאמרים בשלושה נושאים: ד"ר חנוך בן פזי כותב על ספרו של הרב שג"ר לוחות ושברי לוחות, אביחי צור כותב על ספרו של עמוס גולדברג טראומה בגוף ראשון, שעוסק ביומני השואה, וד"ר דוד ענקי – על ספרו של אבינועם רוזנק סדקים, על ממשיכי הרב קוק בדורנו.

 

 

 

***

הגיליון הבא של אקדמות יעסוק כולו בנושא זהות יהודית בת זמננו. נשמח לקבל מאמרים בנושא זה.

העורכים

לתוכן עניינים: גליון כ"ט