דף הבית > ספרים > ירושלים שמות שמות סביב לה
ספרים

ירושלים שמות שמות סביב לה

מאת:
יעקב בוסידן

בהוצאת המחבר, בשיתוף בית מורשה בירושלים והמרכז לקידום כושר הלמידה, תשס"ה. 180 עמודים

תקציר

הספר "ירושלים - שמות שמות סביב לה" הוא מחווה לירושלים, מלאכת צירוף אמנותי והגותי, בקליגרפיה, ציור ומחקר. יעקב בוסידן התחקה אחר שבעים שמותיה של העיר במקורות היהודיים מהתנ"ך והדרש, דרך שירת ימי הביניים ועד לספרות החדשה. היצירה נחתמה בשלוש-מאות תשעים ואחד שמות וכינויים לירושלים ולבית-המקדש.
לצד החלק האמנותי, מופיע צד עיוני, עם מפתח מפורט של השמות, מאמרים מדעיים של פרופ' יעקב קליין (אוניברסיטת בר אילן), פרופ' דב נוי (האוניברסיטה העברית), ודברי האמן על תהליך יצירת הספר.

 

"...עם ישראל קרא שמות שמות לירושלים, ויעקב בוסידן ליקטם ואספם באמתחתו. לא הסתפק בעיצוב הגראפי בקווים ובגוונים. הוא נגע בשפה, בשם, בסמל, בסימן המציין את שמעבר. ציורי נופיה וגיבוריה של ירושלים, מעוטרים בקליגרפיה מופלאה של שמותיה, יוצרים אמנות שהיא מצד אחד חזותית (ויזואלית) ומצד שני היא ספיריטואלית, ועימה נכנס המתבונן בסודו של עולם השמות והולך הוא ונמשך אל מעבר לדף, לצבע ולשרטוט, נחשף אל המסומל, אל ממד של עומק ושל משמעות שאך לעיתים נדירות זוכה להם אדם. עוצמתה של יצירה גדולה זו עדות היא לעוצמת הקשר של עם ישראל לירושלים..."
מתוך הקדמת פרופ' בנימין איש שלום, רקטור בית מורשה בירושלים.

על המחבר

עקב בוסידן נולד במצרים ועלה עם הוריו לארץ כילד. התחנך במסגרת עליית הנוער בקיבוץ גבעת חיים. את הכשרתו האמנותית בארץ קיבל תחת הדרכתם של פרופסור יוסף שוורצמן, רודי להמן והדויג גרוסמן. זכה במלגת קרן דה רוטשילד, שאיפשרה לו להמשיך את לימודיו בגולדסמית' קולג' בלונדון, וסיים בהצטיינות. הצייר יעקב בוסידן ידוע בשטח הקליגרפיה וההדפס האמנותי. ספרי האמן שיצר, ביניהם ההגדה, שיר השירים ו'ירושלים - שמות, שמות סביב לה', זכו בפרסים (פרס יסלזון ליודאיקה, מוזיאון ישראל, פרס כבוד בביאנלה להדפס במונטה קרלו, ועוד). יצירותיו הוצגו בארצות שונות, ונמצאות באוספים פרטיים ובמוזיאונים, ביניהם Victoria and Albert Museum, London, Metropolitan Museum, New York ומוזיאון ישראל, ירושלים. בוסידן יוצר בסדנאותיו בקרית אונו ובלונדון.

לפרטים נוספים ולרכישה: press@bmj.org.il 02-6216586