דף הבית > ספרים > לבוא בקהל ישראל
ספרים

לבוא בקהל ישראל

מאת:
ד"ר ולדימיר (זאב) חנין

בית מורשה בירושלים מכון הארי או.טריגובוף בשיתוף עם משרד העלייה והקליטה ורבני צהר - מרכז שורשים

תקציר

 לבוא בקהל ישראל - מחקר ראשון בהיקפו בשאלת השתלבותם של למעלה ממליון עולים מבריה"מ לשעבר בקולקטיב היהודי-ישראלי. המחקר שנערך על ידי פרופ' זאב חנין, המדען הראשי במשרד העלייה והקליטה, בהוצאת בית מורשה בירושלים, ביוזמת ובתמיכת מכון הארי אוסקר טריגובוף ובשיתוף עם ארגון רבני צהר.
מטרת המחקר לענות על שאלות הנוגעות למעמדה של העלייה ולזהותם של העולים.

 

  1. האם הנוכחות המסיבית של עולים שאינם יהודים על-פי ההלכה פוגעת ביציבות מעמדה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית?
  2. האם גיור המשמש לאורך ההיסטוריה כאמצעי להשתלבות בקהילה היהודית, הוא הפתרון האופטימלי לעולי ברית המועצות לשעבר, או שמא הגיור הנהוג בישראל של ימינו אינו עוד הדרך היחידה להצטרפות לעם ישראל?
  3. אם הגיור הינו הדרך הטובה ביותר מבין הדרכים האפשריות, מדוע אין התקדמות משמעותית בתחום זה והאם יש דרכים אחרות, למיסוד מעמדם של עולי ברית המועצות ממוצא מעורב בתוך הקולקטיב היהודי בארץ ובתפוצות.


תוצאות המחקר מראות כי 66% מהעולים בעלי מעמד דתי לא מוסדר חשים אי נוחות ממעמדם, 75% מייחסים חשיבות לפתרון משבר הגיור. רק 16% מהעולים לא חושבים שצריך גיור. השאר רואים חשיבות בהליך הגיור וחושבים שטוב להרחיב את כמות המגיעים לתהליך הגיור. 69% מכלל הנשאלים הביעו תמיכה בעמדה לפיה ישראל צריכה לשמור על אופייה היהודי, 83% מכלל הנשאלים העדיפו בשביל עצמם ובשביל ילדיהם ונכדיהם נישואין יהודיים מסורתיים ולא אזרחיים. 80% מהעולים יחגגו בר/בת מצווה לילדיהם.

 

להורדת המחקר 

 

להזמנת המחקר אנא צרו קשר עם studies@bmj.org.il