דף הבית > ספרים > חכמים א'
ספרים

חכמים א'

מאת:
הרב ד"ר בנימין לאו

בית מורשה בירושלים, הוצאת אלינר של הסוכנות היהודית וידיעות ספרים

תקציר

עולמם של חכמים נפתח בשעה שנסתתמו שערי נבואה בישראל. אתגרים רבים עמדו לפניהם מבית ומחוץ: הקמת המדינה החשמונאית והתפוררותה ותהליכים חברתיים שהובילו לחורבן הבית. חכמים ידעו שעליהם לבנות תשתית רוחנית איתנה, כדי לשמר את המסורת היהודית לדורות. המעמסה ההיסטורית שהוטלה על כתפיהם באה לידי ביטוי בפיתוחו ובביסוסו של עולם ההלכה, כמו גם יצירה מוסרית ענפה. קולם המוסרי, שהתנסח במסכת אבות, הדהד כקולם של הנביאים שאבד, והוא נשמע צלול עד היום.

כרך זה של הספר 'חכמים' הוא ראשון בסדרה, והוא מלווה את יצירתם של חכמים, החל מפועלם של אנשי כנסת הגדולה ועד לחורבן הבית. הספר מאזין לקולות הבוקעים מבתי המדרש בתקופת הבית השני וחושף את העולם הרוחני והדתי שעומד מאחוריהם. הספר 'חכמים' נצמד במידת האפשר הן לארועים ההיסטוריים והן למסכת אבות, ומצייד את הקורא בכלים להבנה מעמיקה של התורה שבעל פה וצובעת אותה באור אקטואלי מאלף.

 

מדברי הביקורת על "חכמים"

"ספרו של הרב ד"ר לאו מתייחד בעומק מחשבתי ורעיוני, בשילוב עם ידע היסטורי רחב ומבט בין תקופתי רחב. הקורא ישכיל וימצא בו טעמים רבים, מניחוחם של ראשונים ועד תורתם של אחרונים, בשילוב כלי המחקר החדישים ביותר."משה טור-פז, 'NRG יהדות', 2/7/06. 

"ספרו של הרב בני לאו הוא ספר חשוב ומהנה התורם תרומה חשובה למחשבת חז"ל ... יש סיבה להמתין להמשך המפעל כדי לזכות מניתוחיו המעמיקים של המחבר ומפרשנותו הרב-תחומית והרב-תקופתית של תורת חז"ל."יהושע שוורץ, 'מקור ראשון', 5/7/06. 
 

"החתירה למסר אקטואלי מרווה כל שורה ושורה של החיבור הזה שבא לעולם בעקבות שיעוריו של רב בפני קהילתו. אכן, גם אם היו מי שקדמוהו בכך, יש בהחלט מן החידוש המתודולוגי בחיבור שבין ה'היסטורי', שלכאורה מצטמצם לתקופה נתונה, לבין ה'דרשני' החותר אל הנצחי."ישראל רוזנסון, 'הצופה', 7/7/06. לביקורת המלאה
 

"עמדתו של הרב לאו מאופיינת בדיאלוג שהוא יוצר בין שלושת העולמות: כאדם דתי, הוא מכבד את הטקסט ורואה בו מדריך רוחני לחייו; כחניך אקדמיה הוא נעזר בהקשר ההיסטורי לשם חשיפת משמעותו של הטקסט; כבן התקופה הוא יודע שללא רלוונטיזציה של החומר הקדום הוא עלול למצוא את עצמו ללא דורש. מצויד בתובנות אלה הוא ניגש למסכת אבות וחושף בה עולם שלם של מאורעות, עמדות דתיות והדרכות עכשוויות."עדו חברוני, 'הארץ', 19/7/06. לביקורת המלאה
   

לפרטים נוספים ולרכישה: press@bmj.org.il 077-4560172