בתוך ומחוץ לחברה הישראלית: על עליה, גיור והשתייכות

רקע:

בעשורים האחרונים, עלו לישראל למעלה ממיליון עולים חדשים, רובם ממדינות ברית המועצות לשעבר. לתהליך זה השפעה מכרעת על אופייה העתידי של החברה הישראלית. כשליש מהעולים אינם מוגדרים כיהודים על פי ההלכה, וההערכה היא שקבוצה זו צפויה לגדול בשנים הקרובות בעוד כ-100,000 איש, ושגלי העלייה העתידיים יהיו גם הם בעלי מאפיינים דומים.

 

 נושא הגיור הינו תחום המשלב בין יחסי דת, לאום ומדינה באופן סבוך. השאלה 'מיהו יהודי' שנויה במחלוקת ציבורית חריפה, ונוגעת בערכי יסוד של ציבורים גדולים במדינת ישראל ובתפוצות העולם היהודי. על אף שרבים מאוכלוסיית העולים שאינם מוגדרים כיהודים,  רואים עצמם כשייכים לעם ישראל, בפועל בכל שנה מתגיירים אלפים בודדים בלבד, ולאורך השנים בחירה זו נמצאת במגמת ירידה.  ציבור הולך וגדל של העולים מבריה"מ לשעבר מאבד עניין בגיור בשל אכזבות, ותסכול מתהליך זה. מדובר בציבור שזהותו העצמית היא יהודית וישראלית, שרצונו עז להתחבר ולהשתייך לעם היהודי ובפועל חי את חייו באורח דומה לרוב הישראלים היהודים המקיימים זיקה למסורת ברמות מגוונות. אי-קבלתו של ציבור איכותי זה גורמת לעיתים ניכור ודחיה כלפי סממני היהדות של המדינה.  

 

לאור זאת, על אף שסוגיית הגיור נוגעת באופן ישיר למאות-אלפי אנשים בחברה הישראלית, הנושא נותר שולי בשיח הציבורי. תחום הגיור הפך לזירת מאבק בין מפלגות וזרמים שונים ביהדות, וננטש על ידי קהל היעד האמתי שלו- האוכלוסייה הלא-יהודית בישראל. 

על כן, אנו בבית מורשה יחד עם מכון הארי טריגובוף והסוכנות היהודית לארץ ישראל רואים חשיבות מרבית בקיום סמינר בו נשאף לגבש קבוצה איכותית שתקיף יחד את המשמעויות של גיור, ותיצור יוזמות חדשות לקידום מצב הגיור בישראל. 

 

מטרה:

העלאת סוגיית הגיור לסדר היום של  החברה הישראלית, בצורה מעמיקה ורצינית, תוך סיוע בהקמה וליווי מיזמים חברתיים שמטרתם לקדם את נושא הגיור והזהות היהודית בחברה הישראלית כולה, ובפרט בקרב ציבור העולים.

 

קהל יעד: 

הסמינר מיועד לבוגרי תהליך גיור, וכן לפעילים מקומיים הבאים במגע עם אוכלוסיית העולים.

 

מה צפוי בו?

שלושה מפגשים מעמיקים ואינטנסיביים,  בהם משתתפי הסמינר ירחיבו ויעמיקו את ידיעותיהם בסוגיית הגיור על היבטיו השונים יחד עם הקניית כלים וכישורים להרחבת העשייה החברתית וקידום אתגר הגיור בחברה הישראלית.

 

 

לפרטים נוספים ולהרשמה  - Rishum@bmj.org.il

 

 

לו"ז הסמינר בקווים כלליים

 

21.5   מבט-על על עליה

ההשפעה רבת הרבדים של גליי-העלייה על החברה הישראלית,

ההשתלבות של עולי בריה"מ לשעבר, מנקודת מבט סוציולוגית

קשיי זהות והיבטים שונים של עלייה

הגירה, עליה ומזוודות

השילוב הנפשי המורכב שבין עליה לגיור

 

28.5 הסוגיה הלאומית הנסתרת:

מדוע הגיור אינו מצוי על סדר היום הציבורי בישראל?

מה בין עליה לגיור

מהו גיור -לימוד בית מדרשי

המאמץ הממלכתי בתחום הגיור

מדוע הגיור אינו עולה על סדר היום הלאומי–ציבורי בישראל?

על קולנוע וגיור 

 

4.6 על כלים ליזמות ושינוי חברתי

היכרות עם כיוונים חדשים ויוזמות בתחום הגיור

היכרות עם אסטרטגיות לשינוי חברתי באמצעות שימוש ברשתות חברתיות

שינוי חברתי באמצעים משפטיים

סדנא לשיפור מיומנויות מנהיגותיות

'לאן מכאן'? בניית יוזמות בתחום הגיור

אירוע מסכם: סיור עליה, הרמת כוסית חגיגית.