מדורת השבט

 

מסע של למידה וחקירה משותף לצעירים מהתפוצות ומישראל: 

זהות אישית,זהות חברתית, השפעה  הדדית 

 

"וַיִּשְׁלַח אֹתָם מֹשֶׁה לָתוּר אֶת אֶרֶץ כְּנָעַן וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם עֲלוּ זֶה בַּנֶּגֶב וַעֲלִיתֶם אֶת הָהָר. יח וּרְאִיתֶם אֶת הָאָרֶץ מַה הִוא וְאֶת הָעָם הַיֹּשֵׁב עָלֶיהָ הֶחָזָק הוּא הֲרָפֶה הַמְעַט הוּא אִם רָב. יט וּמָה הָאָרֶץ אֲשֶׁר הוּא יֹשֵׁב בָּהּ הֲטוֹבָה הִוא אִם רָעָה וּמָה הֶעָרִים אֲשֶׁר הוּא יוֹשֵׁב בָּהֵנָּה הַבְּמַחֲנִים אִם בְּמִבְצָרִים. כ וּמָה הָאָרֶץ הַשְּׁמֵנָה הִוא אִם רָזָה הֲיֵשׁ בָּהּ עֵץ אִם אַיִן וְהִתְחַזַּקְתֶּם וּלְקַחְתֶּם מִפְּרִי הָאָרֶץ" (במדבר י"ג, 17-20).

רציונאל 

"מדורת השבט" הינה תוכנית שפותחה בשותפות מרכז 'כלנית' בשדרות ובית מורשה במימון הסוכנות היהודית.   

תכנית בת חמישה ימים לקבוצת סטודנטים , מחציתם יהודים מהתפוצות (סטודנטים או בוגרי קולג') ומחציתם ישראלים.

המשתתפים יוצאים למסע משותף בנבחי ההיסטוריה, וההווה של מדינת ישראל ואתגריה העתידיים.

המסע הרגלי, מתחיל בקיבוץ רוחמה ומסתיים בשבת בעיר שדרות. בדרך פוגשים המשתתפים סדרה של אנשי רוח ועשייה חברתיים באזור הנגב המערבי אשר מספרים את סיפורם האישי והיזמי ויחד הם טובים את הסיפור על אתגרי המחר  של מדינת ישראל והתפוצות במהלך המסע נפגשים המשתתפים עם מיסדי הקיבוץ, המגזר הבדואי, דור שני ושלישי של מתישבים, קיבוץ העירוני בשדרות, קהילות וקהילתיות בשדרות ועוד.

 יסודותיה של התכנית הם שלושה: מסע קבוצתי משותף בשטח, מפגשים עם פעילים ומקומיים, ולמידה אישית.

 

מטרות

קיום מפגש אינטימי, משתף ופתוח בין משתתפים ישראלים ומקהילות התפוצות.

קידום שיח בשאלות של זהות אישית וקולקטיבית, בכלים מגוונים של חוויה ולימוד.

דיון בסוגיות יסוד על שולחנה של החברה הישראלית כפי שהן באות לידי ביטוי במרחבי הנגב.

עיון מעמיק בנושאי מנהיגות והרחבת ארגז כלי היזמות החברתית העומדים לרשות המשתתפים.

 

אוכלוסיית היעד

צעירים/ות  (סטודנטים או בוגרי קולג') משתתפי תכניות מסע במהלך שהותם בישראל וצעירים תושבי הארץ (בחלק מהתוכניות ישולבו קצינים מצה"ל)

 

כללי

על פי הכתוב בספר במדבר, כאשר משה שולח את המרגלים לארץ כנען הוא מנחה אותם: "עלו זה בנגב... וראיתם את הארץ, מה היא". בדומה למרגלים המקראיים יצאו משתתפי התכנית למסע במרחבי הנגב לשם חקירה אישית ומשותפת. במהלך המסע נשלב בין לימוד להתנסות חווייתית, נברר סוגיות של זהות ונעסוק בשאלות חברה ומדינה. 

 

חלקו הראשון של המסע כולל מסע של מספר ימים בטבע בהם מכירים המשתתפים זה את זה, לומדים יחד מקורות יהודיים עתיקים וחדשים הנוגעים לשאלות של זהות מנהיגות, ולהבדלים שבין יהדות בתפוצות לבין יהדות ישראלית. ביומיים האחרונים הקבוצה מתארחת באחד מיישובי הדרום (שדרות ירוחם או מצפה רמון) ונחשפת לאווירה הקהילתית המיוחדת של העיר, לאתגרים האופייניים לה, ולחוזקות המשמעותיות הנכרות בה.

 

התכנית מציפה מספר נושאים וסוגיות לבירור אישי ומשותף:

 

  • מפגש בין צעירים ישראלים לצעירים יהודיים מקהילות העולם – מתוך שיח משתף, פתוח ואינטימי נרצה לגלות מהם יסודות הזהות המשותפים ואילו הם מוקדי המחלוקת? מה מבדיל בינינו ומה קושר את העם היהודי בקשרים של סולידריות ומחויבות?
  • הארץ, מה היא? – התבוננות בחברה הישראלית וניתוח סוגיות חברתיות ולאומיות כפי שהן משתקפות במרחבי הדרום. לצד זאת, נעסוק גם בבחינת הקשר לארץ ישראל ובמשמעותו. נרצה לברר אילו אתגרים מציבה הזיקה הזו לצעירים המתגוררים בישראל כמו גם ליהודי התפוצות. נחקור אילו חובות ומחויבויות כרוכות בכך, מנקודת מבטם של המשתתפים.
  • מנהיגות וחזון – מהם הכלים הדרושים למנהיגים צעירים לשם הנעה, השפעה והובלת שינוי? גם בהקשר זה סיפורם של המרגלים ובאופן כללי יותר סיפור התגבשותם של שבטי ישראל לעם במדבר תחת הנהגתו של משה עשויים לשמש מקור מעורר השראה.


בית מורשה ומרכז כלנית בשדרות קיימו 4 מחזורי מסע של מדורת השבט עם כ 150 משתתפים. מחציתם סטודנטים מהארץ ומחציתם מחול.

המסעות התקיימו בשותפות עם הילל ישראל ועם חברת טללים.